Untitled Document


Hääoppaan sisältö -ponnahdusvalikkomme sijaitsee yläbannerimme alapuolella. Käyttämällä ponnahdusvalikkoa pääset tutustumaan kaikkiin koosteisiimme kautta hääoppaan.



HÄÄMUOTI 2007

Vuoden 2007 häämuoti on 2000-luvun tyyliin monipuolista! Tänä vuonna häämuoti suosii myös erilaisia vartalotyyppejä. Vain hyvin hoikkia morsiamia pukeva merenneitohelma alkaa väistyä, kuten myös vain osalle sopiva olkaimeton puku. Tänä vuonna nähdään hääpuvuissa jälleen klassisia malleja, olkaimia ja erilaisia pääntiemalleja! Trendikkäimpiä malleja näyttäisi olevan sydän- ja V-pääntie sekä kaulukselliset puvut. Uusimpana juttuna joidenkin mallistojen puvuissa näkyy renesanssihenkisyys runsaissa helmoissa ja näyttävissä kirjailuissa.

Materiaaleissa nähdään toki perinteisiä silkkejä ja satiineja, mutta niiden rinnalla näkyy tänä vuonna erityisen paljon taftia ja sifonkia. Nämä kaksi hyvin erilaista materiaalia eivät kuitenkaan yleensä löydy samasta puvusta! Taftia käytetään monisävyisenä tai yksivärisenä, rypytyksillä saadaan pukuihin muhkeutta ja tekstuuria. Myös sifonkia käytetään hyvin monipuolisesti. Sifonki tuo kapealinjaisten puvun hyvin esiin ja sitä voidaan käyttää koko hääpuvussa päällimmäisenä kerroksena. Sifongilla toteutetaan myös vedostuksia ja drapeerauksia, joilla saadaan pukuihin naisellisuutta ja menneen ajan leffaglamouria.

Kuva: Justin Alexander

Pukuja koristellaan edelleen pitsillä, höyhenillä ja strasseilla, mutta korsettinyöritykset alkavat väistyä pukujen katseenvangitsijan roolista. Jo viime vuonna muutaman valmistajan mallistossa nähtiin pitsistä toteutettuja, läpikuultavia korsetteja - tänä vuonna tämä rohkea trendi näyttää vahvistuneen. Myös tylli näkyy hääpuvuissa vahvasti - ei siis alushameessa vaan osana varsinaista hääpukua!

Väreistä suosituimpia ovat edelleen valkoisen eri sävyt. Myös punaiset puvut pitävät edelleen pintansa hääpukumuodissa. Tämän vuoden pukuväreistä löytyy paljon myös pastellin sävyjä: vaaleanpunaista, -sinistä ja -vihreää sekä persikkaa ja lilaa. Pastellisävyt näyttävät erityisen mielenkiintoisilta tafteissa, jotka heijastavat monia sävyjä. Metallisävyistä kulta palaa hääpukumuotiin vahvasti pitkän hopeakauden jälkeen. Kulta näyttäytyy puvuissa eleganttina mattakultana.

Vuoden 2007 hääpuvuissa ei ole enää niin usein erillistä ylä- ja alaosaa, vaan varsinainen puku on toteutettu yksiosaisena. Pukuun kuitenkin kuuluu sitäkin useammin kokonaisuuteen kuuluva kaulapanta tai irtohihakkeet.

Tarjonta on siis hyvin monipuolinen! Keräsimme tähän koosteeseen kolme kuvaa kultakin pukuvalmistajalta inspiraatioksi uusien morsianten pukumietteisiin. Omaa unelmapukua suunnitellessa kannattaa surffata valmistajien sivuilla ja tutkia Amoriinin muitakin hääpukukoosteita, mutta valita lopulta juuri se puku, joka tuntuu parhaalta.

Valmistajan nimi on samalla linkki valmistajan kotisivuille.

Alexis Marriage

Allure Bridals

Amy Lee Bridal

Creations Bochet

Cymbeline

Dany pour Alain

D’Zage

Eddy K.

Eme di Eme

Gelen Novias

Ginnis

Hervé Mariage

Ian Stuart Bride

Justin Alexander

Lilly

Lohrengel

Maggie Sottero

Margaret Lee

Marylise

Matrimonia

Nixa

Perla de Elle

Pronovias

Rembo Styling

Sincerity

Tomy Mariage

Venus Bridal

Wendy Markin

Onnea puvun valintaan toivottelee: Amoriinitiimi!

 

©amoriini.com